Search

EYE

how to:
bronzed eye

Learn how to create easy impact with this universally flattering metallic eyeshadow shadow.

How To Bronzed Eye Bobbi Brown

EYE

how to:
bronzed eye

Learn how to create easy impact with this universally flattering metallic eyeshadow shadow.

step 1

Blend Long-Wear Cream Shadow Stick (used here in Golden Bronze) from lashlines past creases to create a shimmery base. Then swipe the shadow across lower lashlines, smudging it with a finger for a diffused effect.

#1 Eyeshadow Stick in the UK
YOUR MATCH
Golden Bronze
A deep bronze sugar.
1.6g
£29.50 £18437.50 / 1kg
£29.50 £18437.50 / 1kg
£29.50 £18437.50 / 1kg
1.6g
Golden Bronze
Bronzed Eye Bobbi Brown
step 1

Blend Long-Wear Cream Shadow Stick (used here in Golden Bronze) from lashlines past creases to create a shimmery base. Then swipe the shadow across lower lashlines, smudging it with a finger for a diffused effect.

#1 Eyeshadow Stick in the UK
YOUR MATCH
Golden Bronze
A deep bronze sugar.
1.6g
£29.50 £18437.50 / 1kg
£29.50 £18437.50 / 1kg
£29.50 £18437.50 / 1kg
1.6g
Golden Bronze
step 2
Make eyes pop by applying Luxe Eye Shadow (used here in Moonstone) onto center of lids and inner corners with the Ultra Fine Eyeliner Brush.
Pro Tip:
Dampen the brush first for a high-impact, foil-like finish.
Bronzed Eye Bobbi Brown
step 2
Make eyes pop by applying Luxe Eye Shadow (used here in Moonstone) onto center of lids and inner corners with the Ultra Fine Eyeliner Brush.
Pro Tip:
Dampen the brush first for a high-impact, foil-like finish.
step 3
Apply a few coats of Smokey Eye Mascara for instant volume and definition.
Long-wearing, volumizing mascara
6ml
Choose your size
  • 2.5g
    £19.00
  • 6ml
    £31.00
Close
£31.00 £7600.00 / 1kg
£31.00 £7600.00 / 1kg
£31.00 £7600.00 / 1kg
2 sizes
6ml
Bronzed Eye Bobbi Brown
step 3
Apply a few coats of Smokey Eye Mascara for instant volume and definition.
Long-wearing, volumizing mascara
6ml
Choose your size
  • 2.5g
    £19.00
  • 6ml
    £31.00
Close
£31.00 £7600.00 / 1kg
£31.00 £7600.00 / 1kg
£31.00 £7600.00 / 1kg
2 sizes
6ml

Shop Bronzed Eye